Exkurze do Prahy

Dne 24. května se žáci sedmých až deváté třídy zúčastnili poznávacího výletu do Prahy. Celodenní putování po hlavním městě jsme zahájili na Petříně v labyrintu zrcadel, kam nás vyvezla lanovka. Někteří žáci možnost návštěvy bludiště nevyužili a stačila jim krátká obhlídka Petřínské věže. Následný pěší přesun vedl k Pražskému hradu, kde jsme měli možnost shlédnout výměnu stráží. Pan Kadlec nás během cesty nezapomněl upozornit na krásný výhled na celé hlavní město, či budovu ministerstva zahraničí, před níž záhadně vyhasl život Jana Masaryka. Na Pražském hradě bylo v době naší návštěvy velmi rušno, neboť pan prezident Miloš Zeman právě přijímal singapurského prezidenta a všichni také očekávali příjezd ministra financí Andreje Babiše, který se chystal odevzdat svoji demisi. Po krátkém čekání na důkladnou bezpečnostní prohlídku jsme se konečně dostali na první nádvoří Pražského hradu, přes nějž jsme prošli ke Svatovítské katedrále, dominantě Pražského hradu. Zajímavý výklad našeho průvodce pana Rudolfa Kadlece byl doplněn krátkou prohlídkou útrob katedrály a zanedlouho naše kroky vedly na Staroměstské náměstí. Přesun byl zpestřen návštěvou místní pobočky firmy McDonald's, během níž se k naší skupině přidal i čerstvě odvolaný ministr financí Andrej Babiš a ochotně se s dětmi vyfotil. Cestou přes Čertovku a Karlův most jsme narazili na barevnou zeď s odkazem na Johna Lennona. Karlův most pak nabídl krásný výhled na oba břehy Vltavy, Národní divadlo, Kramářovu vilu, či přehlídku nepřeberného množství pouličních umělců, kteří nás provázeli doslova až k Národní třídě. Po krátkých zastávkách jsme dorazili na Staroměstské náměstí, kde se někteří žáci poprvé setkali s orlojem, toho času však v rekonstrukci a tak jsme byli ochuzeni o pravidelné hodinové představení všech účinkujících postav. Namísto toho čekal žáky půlhodinový rozchod, vyplněný nákupem potravin a suvenýrů pro blízké. Následný přesun patřil cestě na Václavské náměstí, na němž dostali žáci opět možnost samostatného pohybu. Z Václavského náměstí již naše kroky vedly k hlavnímu vlakovému nádraží, kde na nás již čekal autobus. Pan Kadlec nás cestou ještě stačil upozornit na nenápadnou budovu, která během 2. světové války sloužila jako sídlo gestapa a do níž vstoupil Karel Čurda s upozorněním na místo skrýše strůjců atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše a tím je odsoudil k smrti. Výlet do Prahy se dětem velmi líbil a všichni se shodli na tom, že jedna návštěva rozhodně nestačí.