Mladý chemik 2018

Soutěž „Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR“
Chemie jako předmět byl pro mnoho z vás předmět náročný, moc abstraktní a jediné,  na co někteří těší , jsou pokusy. Pokud se ve třídě objeví nadané děti, které mají zájem a chemie je baví,  rádi je motivujeme třeba zajímavou soutěží. Taková je i soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika, jejíž 11.ročník pořádala Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích.  Ve spolupráci s firmou Synthesia a dalšími velkými chemickými podniky každoročně připravují nejen náročnou, ale i zajímavou soutěž, v níž ti nejlepší mají možnost vyhrát i zajímavé ceny. Soutěž je vypsána v  kategorii jednotlivců, nejlepší chemický projekt a soutěž o nejlepšího učitele, který žáky do této soutěže připravil.
 A protože v letošní deváté třídě jsou velmi nadaní žáci, rozhodla jsem se je do této soutěže přihlásit.  Do letošního ročníku se zapojilo celkem 158 škol z pěti krajů. Celkem více než 5000 žáků 9. tříd pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina..
V prvním kole, které se konalo na naší škole, se písemného testu z chemie zúčastnilo 21 žáků. Tento test prověřil jejich znalosti z anorganické chemie. Například prověřil jejich znalosti o stavbě atomu, měli poznat některé prvky a další dovednosti. Z tohoto kola vzešli 2 vítězové, kteří absolvovali test teoretických znalostí v Havlíčkově Brodě. Test se podobal předchozímu, ale byl o úroveň výš. Už se nedalo tipovat a,b,c, ale soutěžící musel o tématu něco vědět. A jak to dopadlo? Velmi dobře. Michal Skotar i Adam Brychta prokázali dostatečné znalosti na to, aby se mohli zúčastnit 3. kola, které už bylo regionální.
Proběhlo na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích.  Zde byly testovány praktické dovednosti soutěžících. A tak jsme pracovali v laboratořích.  Dne 4. dubna se konalo finále regionálního kola v klubu ABC v Pardubicích. Tentokrát to bylo spíš o zábavě, protože už čekalo jen vyhlášení vítězů.  Nervozita byla značná. Nakonec Adam Brychta skončil na 18. místě s celkovým počtem 94 bodů a Michal Skotar získal 105 bodů a skončil na krásném 7. místě. Prvních 6 nejúspěšnějších postoupilo do celostátního  finále. Jen pro zajímavost Michala dělil od postupu do finále jeden jediný bod. Gratulujeme Michalovi a děkujeme za reprezentaci naší školy.
                                                                                                                                                                                 Ing. Ivana Pejčochová, učitelka chemie